Executive Secretary: Frank V. Broccolina, State Court Administrator
Maryland Judicial Center
580 Taylor Ave.
Annapolis, MD 21401
(410) 260-1400
fax: (410) 974-5577
Maryland Judicial Center, Annapolis, Maryland, January 2001. Photo by Diane F. Evartt.
Budget |
Committees |
Organizational Chart |
Organizational Structure |
Origin & Functions |
Appointed by Chief Judge, Court of Appeals, to 2-year terms:
Brenton G. Burry, Esq.; Steven Grossman; Ellen M. Heller; Norman E. Johnson, Jr.; William L. Reynolds II; Louise G. Scrivener. Terms expire 2001.
Marjorie L. Clagett; John T. Clark III; Arrie W. Davis; Patrice E. Lewis; Melanie M. Shaw-Geter; Patrick L. Woodward. Terms expire 2002.
Ex officio (non-voting): Lawrence F. Rodowsky, Judge, Court of Appeals, 2001
Chair: Robert M. Bell, Chief Judge, Court Of Appeals
Appointed by Chief Judge, Court of Appeals: Suzanne H. James, 2002; Daniel M. Long, 2002; Keith E. Mathews, 2002; Diane O. Leasure, 2003; Dana M. Levitz, 2003; W. Milnor Roberts, 2003; William D. Missouri, 2004; Cornelius J. Vaughey, 2004.
Ex officio: Robert M. Bell, Chief Judge, Court of Appeals; Joseph F. Murphy, Jr., Chief Judge, Court of Special Appeals; Paul H. Weinstein, Chair, Conference of Circuit Judges; Martha F. Rasin, Chief Judge, District Court of Maryland; Frank V. Broccolina, State Court Administrator; Donna G. Burch, Chair, Conference of Circuit Court Clerks; Patricia H. Platt, Chief Clerk, District Court of Maryland.
Appointed by Chief Judge, Court of Appeals to 1-year terms:
Richard R. Bloxom; Howard D. Bronstein, M.D.; W. Timothy Finan; Michele D. Hotten; James A. Kenny III; Suzanne Mensh; Bernard A. Raum, Esq.; Dennis M. Sweeney. Terms expire 2001.
LEGISLATIVE SUBCOMMITTEE
Appointed by Chief Judge, Court of Appeals to 1-year terms:
Raymond E. Beck, Sr.; W. Timothy Finan; Marcella A. Holland; Daniel M. Long; Martha F. Rasin; James P. Salmon; Kathleen M. Sweeney. Terms expire 2001.
Herman C. Dawson, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals), 2002
Appointed by Chair, Executive Committee, in consultation with Chief Judge, Court of Appeals, to 3-year terms: Lawrence R. Daniels, 2001; Edward A. DeWaters, Jr., 2001; Thomas J. S. Waxter, Jr., 2002; Joel D. Worshtil, 2002; Kaye A. Allison, 2003; W. Kennedy Boone III, 2003; Mary Kent, Esq.; E. Gregory Wells, Esq.
CIVIL LAW & PROCEDURE COMMITTEE
Mary Beth McCormick, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals), 2001
Appointed by Chair, Executive Committee, in consultation with Chief Judge, Court of Appeals, to 3-year terms: Victor K. Butanis, 2001; Arrie W. Davis, 2001; Ann S. Harrington, 2001; James J. Lombardi, 2001; Frederick J. Bower, 2002; D. Warren Donohue, 2002; Joseph P. Manck, 2002; Deborah S. Eyler, 2003; Ralph H. France II, 2003; Thurman H. Rhodes, 2003; Thomas P. Smith, 2003.
CRIMINAL LAW & PROCEDURE COMMITTEE
Evelyn O. Cannon, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals), 2002
Appointed by Chair, Executive Committee, in consultation with Chief Judge, Court of Appeals, to 3-year terms: Dwight D. Jackson, 2001; Jack I. Lesser, 2001; Dana M. Levitz, 2001; Keith E. Mathews, 2001; Marielsa A. Bernard, 2002; Thomas C. Groton III, 2002; Robert J. Steinberg, 2002; Janice Rodnick Ambrose, 2003; Hassan Ali El-Amin, 2003; Dennis M. Sweeney, 2003.
Judicial Council representative: William D. Missouri, 2003
FAMILY & DOMESTIC RELATIONS LAW COMMITTEE
Albert J. Matricciani, Jr., Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals), 2001
Appointed by Chair, Executive Committee, in consultation with Chief Judge, Court of Appeals, to 3-year terms: James C. Cawood, Jr., 2001; Barbara Kerr Howe, 2001; Diane O. Leasure, 2001; Patrice E. Lewis, 2001; Larnzell Martin, Jr., 2001; Emory A. Plitt, Jr., 2001; W. Milnor Roberts, 2001; Donald E. Beachley, 2002; Josef B. Brown, 2002; Nancy B. Shuger, 2002; Dexter M. Thompson, 2002; Karen Murphy Jensen, 2003; Ann N. Sundt, 2003; JoAnn Asparagus, Esq.; Ann Sparrough, Esq.
JUDICIAL COMPENSATION COMMITTEE
Irma S. Raker, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals)
Elected by Court of Appeals: Irma S. Raker
Elected by Court of Special Appeals: Peter B. Krauser
Elected by Circuit Courts: William D. Missouri; J. Frederick Sharer; Frederick C. Wright III.
Elected by District Court of Maryland: Gerard F. Devlin; Martha F. Rasin; James N. Vaughan.
Ex officio: Robert M. Bell, Chief Judge, Court of Appeals
JUVENILE LAW COMMITTEE
Warren J. Krug, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals), 2003
Appointed by Chair, Executive Committee, in consultation with Chief Judge, Court of Appeals, to 3-year terms: Evelyn O. Cannon, 2001; O. Ribert Lidums, 2001; Graydon S. McKee III, 2001; Martin P. Welch, 2001; Stuart R. Berger, 2002; Philip T. Caroom, 2002; Zakia Mahasa, Esq.; Erica J. Wolfe, Esq.; James L. Sherbin, 2002; Nancy L. Davis-Loomis, 2003; Katherine D. Savage, 2003; David W. Young, 2003.
MENTAL HEALTH, ALCOHOLISM & ADDICTION COMMITTEE
Marc G. Rasinsky, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals), 2002
Appointed by Chair, Executive Committee, in consultation with Chief Judge, Court of Appeals, to 3-year terms: John L. Dunnigan, 2001; M. Brooke Murdock, 2001; J. Frederick Price, 2001; John H. Tisdale, 2001; Cornelius J. Vaughey, 2001; Charlotte M. Cooksey, 2002; Sherrie L. Krauser, 2002; Louis D. Harrington, 2003; Robert W. Heffron, 2003; Stephen J. Jackson, 2003.
PUBLIC AWARENESS COMMITTEE
Melanie M. Shaw-Geter, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals), 2002
Appointed by Chair, Executive Committee, in consultation with Chief Judge, Court of Appeals, to 3-year terms: Audrey J. S. Carrion, 2001; Lenore R. Gelfman, 2001; Clayton Greene, Jr., 2001; James A. Kenney III, 2001; Irma S. Raker, 2001; Sheila R. Tillerson-Adams, 2001; Patrick L. Woodward, 2001; Stephen J. Baker, 2002; Gary S. Gasparovic, 2002; James T. Smith, Jr., 2002; Jean S. Baron, 2003; H. Gary Bass, 2003; C. Yvonne Holt-Stone, 2003; Miriam B. Hutchins, 2003; Norman E. Johnson, Jr., 2003.
EXECUTIVE COMMITTEE
SENTENCING GUIDELINES ADVISORY BOARD
JUDICIAL INSTITUTE OF MARYLAND
BOARD OF DIRECTORS
Frederick C. Williams, Executive Director (410) 946-4925
Alan M. Wilner, Chair, 2001
JUDICIAL COUNCIL
Staff: Frank V. Broccolina (410) 260-1290
Roxanne P. McKagan (410) 260-1407
JUDICIAL ETHICS COMMITTEE
Secretary: Frank V. Broccolina, State Court Administrator (410) 260-1290
Charlotte M. Cooksey, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals)
Staff: Elizabeth B. Veronis, Esq. (410) 260-1408
William S. Horne, Chair (chosen by Chief Judge, Court of Appeals)
CHILD SUPPORT ENFORCEMENT COMMITTEE
Staff: Deborah A. Unitus (410) 260-1256
Staff: Michael B. Neale (410) 260-1255
Staff: Faye D. Gaskin (410) 260-1257
Conference of Circuit Judges representative: William S. Horne, 2001
Staff: Pamela Ortiz (410) 260-1258
Staff: Frank V. Broccolina (410) 260-1290
Staff: William L. Howard (410) 260-1298
Althea Stewart-Jones (410) 260-1296
Staff: William L. Howard (410) 260-1298
Staff: Sally W. Rankin (410) 260-1488
DEFUNCT UNITS
CIRCUIT COURT DIFFERENTIATED CASE-MANAGEMENT COMMITTEE
Committee finished its work in 1998.
Reorganized in October 2000 as Judicial Council.
Functions of the Board were assumed by the State Commission on Criminal Sentencing Policy in July 1999 (Chapter 648, Acts of 1999).
Maryland Judiciary
Maryland Government
Maryland Departments
Maryland Constitutional Offices & Agencies
Maryland Independent Agencies
Maryland Executive Commissions, Committees, Task Forces, & Advisory Boards
Maryland Universities & Colleges
Maryland Counties
Maryland Municipalities
Maryland at a Glance
Maryland Manual On-Line
Search the Manual
e-mail: mdmanual@mdarchives.state.md.us